Skip to main content

Lokalbold

Dommeruniverset

Dem med fløjten

Hver dommer, der har stået på en kamprapport, har sin egen side. Kort og gennemsnit er talt på de kampe, dommeren selv dømte — ikke på dem, hvor rollen var linjedommer.

Find en dommerSe resultaterFind en klub

Annonce

Find en dommer

Dommeruniverset i tal

Talt på de kampe, dommeren selv dømte — ikke på linjedommerkampe.

1.772dommerehar stået på mindst én kamprapport
9.849kampe dømtkun med dommerrollen
8.257gule kort0,84 pr. kamp
665udvisninger0,07 pr. kamp

Flest gule pr. kamp

Kun dommere med mindst 5 kampe. Et gennemsnit på færre kampe er ikke sammenligneligt.

Nummer#DommerRolleKampeGuleRødeGule/kampRøde/kamp
1Joachim Brix JensenKun som dommer52404,800,00
2Steen JensenLinje 1 / 062824,670,33
3Sondre JørgensenLinje 4 / 073024,290,29
4Joachim JørgensenLinje 3 / 062514,170,17
5Magnus SvendsenKun som dommer62504,170,00
6Marius Krag StormLinje 1 / 062514,170,17
7Dan PedersenLinje 5 / 052024,000,40
8Marcus MossalskiLinje 3 / 052004,000,00

940 af 1.772 dommere har mindst 5 kampe og kan rangeres på gennemsnit.

Hvilke kampe tæller?

Kun kampe, hvor personen selv stod som dommer. Var rollen linjedommer, tæller kampen ikke med i kortstatistikken — en linjedommer giver ikke kort.

Hvorfor mindst 5 kampe?

Et gennemsnit på færre kampe er støj. 940 af 1.772 dommere er nået dertil. Under grænsen står tallet stadig — bare dæmpet.

Gult, rødt og gult/rødt

Et gult/rødt tæller som en udvisning, ikke som en advarsel. Den første advarsel står allerede som sit eget gule kort, og talt begge steder ville samme spiller tælle to gange.

Annonce
Nummer#DommerRolleKampeGuleRødeGule/kampRøde/kamp
1LokaldommerKun som dommer36200,060,00
2Mihaita StanescuLinje 0 / 1273621,330,07
3Muhammed SoyakKun som dommer265542,120,15
4Andreas MortensenLinje 10 / 4252110,840,04
5Troels RavnKun som dommer241910,790,04
6Anders IversenLinje 2 / 10231410,610,04
7Brzo TowfiqLinje 1 / 6231810,780,04
8Osman IstrefiLinje 7 / 7231320,570,09
9Tarek JamalLinje 2 / 4232110,910,04
10Bo MortensenKun som dommer221300,590,00
11Chris AndersenKun som dommer222110,950,05
12Preben KrøldrupKun som dommer221700,770,00
13Sirous GarshasbiKun som dommer222401,090,00
14Jens Kjær NilssonKun som dommer211830,860,14
15Torben FuhlendorffKun som dommer21900,430,00
16Adi HadzikadunicLinje 3 / 4202211,100,05
17Gert IrmingKun som dommer20510,250,05
18Raul FerreiraKun som dommer201810,900,05
19Bjarne ØstergaardLinje 0 / 1191200,630,00
20Brian ØrtsLinje 3 / 1192111,110,05
21Ejub AvdicLinje 4 / 119910,470,05
22Jan Thordahl JørgensenKun som dommer19410,210,05
23Jesper ChristiansenKun som dommer192121,110,11
24Kasper Lykke LarsenKun som dommer19900,470,00
25Lars K. PedersenKun som dommer192111,110,05
26Martin NordahlLinje 0 / 319700,370,00
27Olaleye MuftauKun som dommer193952,050,26
28Siavash Fourotan EriksenKun som dommer191310,680,05
29Brian AndersenLinje 1 / 1181000,560,00
30Erik VeggerbyKun som dommer181911,060,06
31Fadi Ali KayedKun som dommer181210,670,06
32Flemming BuchholtzLinje 8 / 8182111,170,06
33Jesper PedersenLinje 4 / 2181520,830,11
34Klaus PedersenLinje 1 / 1181620,890,11
35Knud-Erik Bach KristensenKun som dommer182101,170,00
36Rasmus StisenLinje 3 / 3181010,560,06
37Thomas LangLinje 1 / 1182301,280,00
38Tonni OlssonKun som dommer181010,560,06
39Yakup GencLinje 0 / 5182541,390,22
40Anders TrøstLinje 1 / 0171320,760,12

Viser 1–40 af 1.772 dommere. Kortene er talt på kampe med dommerrollen — en linjedommer giver ikke kort. Et gult/rødt tæller som en udvisning, ikke som en advarsel. Gennemsnit under 5 kampe er dæmpede.

Annonce

Flest gule pr. kamp

  1. Joachim Brix Jensen5 kampe4,80
  2. Steen Jensen6 kampe4,67
  3. Sondre Jørgensen7 kampe4,29
  4. Joachim Jørgensen6 kampe4,17
  5. Magnus Svendsen6 kampe4,17

Kun dommere med mindst 5 kampe.

Flest røde pr. kamp

  1. Bjarne Foli5 kampe0,80
  2. Dennis Sylvest5 kampe0,60
  3. Jacob Ramlau5 kampe0,60
  4. Thomas Lindboe5 kampe0,60
  5. Jannick Laumann7 kampe0,57

Kun dommere med mindst 5 kampe.

Annonce